Jak filtrować wodę? Poznaj trzy najlepsze metody filtracji.

Posted By: Michal Jendraszczyk W: Blog W: Komentarze: 0 Odsłon: 115

Jeszcze kilkanaście lat temu większość z nas posiadała w swoim domu zapasy butelkowanej wody. Z biegiem lat dowiedzieliśmy się o zagrożeniach płynących z nadmiernego stosowania plastiku. Szkodliwe substancje zawarte w polimerowych opakowaniach oraz rozkład trwający stulecia to niezbyt kolorowa perspektywa dla mieszkańców naszej planety. 

Jak filtrować wodę? Poznaj najlepsze metody filtracji.

Jeszcze kilkanaście lat temu większość z nas posiadała w swoim domu zapasy butelkowanej wody. Z biegiem lat dowiedzieliśmy się o zagrożeniach płynących z nadmiernego stosowania plastiku. Szkodliwe substancje zawarte w polimerowych opakowaniach oraz rozkład trwający stulecia to niezbyt kolorowa perspektywa dla mieszkańców naszej planety. 

W niektórych miastach woda płynąca prosto z kranu jest zdatna do picia. Jednak istnieje duże zagrożenie zatruciem metalami ciężkimi czy innymi toksycznymi odpadkami. Chyba nie chcesz na własnej skórze testować jakości wody z okolicznych wodociągów? Zdecydowanie nie warto ryzykować własnym zdrowiem.

Co więc robić? Czy musisz wybierać między mniejszym a większym złem? W tym artykule przybliżymy Ci kilka ekologicznych rozwiązań dostępnych na rynku.

Dzbanki filtrujące - prosta i tania metoda na oczyszczenie wody

Dzbanki z wymiennymi filtrami wielokrotnego użytku to jedna z najczęściej spotykanych i teoretycznie najtańsza metoda filtrowania wody dostępna dla każdego. Takie pojemniki są ogólnodostępne, a ich ceny zaczynają się od kilkunastu złotych. Do każdego dzbanka należy dokupić wkład filtrujący. Wystarczy raz na jakiś czas wymienić taki wkład i gotowe!

Ale czy dzbanek filtrujący to na pewno dobre rozwiązanie? Z pewnością lepsze niż kupowanie tony plastikowych butelek bądź picie wody bezpośrednio z kranu. Należy jednak zaznaczyć, iż nie jest to doskonała metoda. Dlaczego? Po pierwsze, to sposób niewydajny. Jeden filtr pozwala na oczyszczenie 100-200 litrów wody, co jest znikomą wydajnością w porównaniu do specjalistycznych metod, o których przeczytasz niżej. W perspektywie miesiąca może i jest to najtańsze rozwiązanie, ale patrząc długoterminowo jest ono najmniej opłacalne. Nie da się również ukryć, że jakość filtracji pozostawia wiele do życzenia. Owszem, istnieją wkłady umożliwiające ultrafiltrację, mineralizujące czy zmiękczające. Najczęściej posiadają one tylko jedną z wymienionych cech. Użytkownik nie będzie więc w stanie uzyskać jednocześnie oczyszczonej i zmineralizowanej wody lub będzie zmuszony poddać wodę podwójnej filtracji. Stąd też jeśli nie możesz pozwolić sobie na jednorazowy duży wydatek, dzbanek filtrujący będzie rozsądnym wyborem. To szybka, prosta i tania metoda na uzyskanie wody o dość dobrej jakości.

Specjalistyczne filtry przepływowe do oczyszczania wody

Coraz więcej osób decyduje się na profesjonalne rozwiązania do użytku domowego. Jak działają przepływowe filtry do oczyszczania wody? Urządzenie montowane jest pod zlewozmywakiem. Przefiltrowaną wodę czerpiemy z oddzielnego, zewnętrznego kranu. Niebywałą zaletą jest wydajność wymiennych wkładów, która wynosi nawet do 8000 litrów wody! Dodatkowo urządzenie pozwala na kilkuetapową metodę filtracji, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać maksymalnie oczyszczoną wodę wysokiej jakości. Bezproblemowy sposób montażu pozwala na umieszczenie urządzenia w każdej kuchni.

Odwrócona osmoza jako najbardziej zaawansowana technologia oczyszczania wody

To rozwiązanie, na którym warto na dłużej skupić uwagę. Metoda odwróconej osmozy jest najbardziej zaawansowaną technologią pozwalającą na oczyszczanie wody. Dokładność stosowanej membrany osmotycznej wynosi aż 0,0005 mikrona. Co to oznacza? Tak przefiltrowana woda jest pozbawioną metali, bakterii, wirusów czy pestycydów. Nic nie jest w stanie przedostać się przez tak drobną osłonę - nic, poza czystymi cząsteczkami wody. Tak doskonała filtracja jest możliwa dzięki przepuszczeniu wody pod silnym ciśnieniem, co jest niewykonalne w przypadku dzbanków filtrujących. Wszelkie niedoskonałości są odrzucane do kanalizacji. Pamiętaj, że dotyczy to też części minerałów. Dlatego też warto zastosować system, który wprowadzi z powrotem do wody drogocenne pierwiastki alkaiczne, takie jak wapń, potas czy magnez. 

Którą metodę filtracji wody wybrać?

Jak wspomnieliśmy na początku, dzbanki filtrujące są najtańszym rozwiązaniem tylko w teorii. W praktyce bowiem stosowane tam wkłady są mało wydajne. Jeśli pijesz dużo wody, koniecznie musisz zaopatrzyć się w ich zapas, co w dłuższej perspektywie nie jest tanie. Ta metoda sprawdzi się krótkoterminowo.

Jeśli stawiasz na rozwiązania długofalowe, zdecydowanie najlepszą decyzją będzie wybór filtru przepływowego lub systemu odwróconej osmozy. Tego typu systemy filtracji są stosowane najczęściej w dystrybutorach filtrujących wodę.

System filtracyjny stosowany w dystrybutorach wody pozwala na przefiltrowanie około 4000 litrów wody, co przekłada się na 6-12 miesięcy użytkowania. Do jego wymiany nie potrzebujesz pomocy specjalistów, zaś komplet wkładów kosztuje mniej, niż roczny zestaw wkładów do dzbanka! Zaawansowane urządzenia filtrujące są inwestycją na lata. Gwarantują czystą wodę pitną, a do tego są przyjazne środowisku.

Co jeśli potrzebuję wody filtrowanej i jednocześnie gazowanej?

W tym przypadku najlepszym wyborem będzie dystrybutor filtrujący do wody gazowanej. Te urządzenia potrafią podawać wodę filtrowaną w trzech rodzajach tj. chłodzoną, gorącą oraz gazowaną. Filtrowana woda gazowana z własnego dystrybutora wody to najnowsze rozwiązanie w dziedzinie filtracji i udostępniania wody pitnej. Rozwiązanie to sprawdza się zarówno w firmie, gdzie dystrybutor filtrujący zastępuje rozwiązania dostaw wody w butlach, jak i w warunkach domowych. Najnowszej generacji dystrybutory wody filtrowanej spełniają zarówno kryteria wydajności jak i estetyki.

Zapraszamy do zapoznania się z gamą dystrybutorów filtrujących marki Prime.

Komentarze

Napisz komentarz