Dlaczego warto filtrować wodę?

W: Blog Komentarze: 0 Odsłon: 4562

Filtrowanie wody w domowych warunkach to ostatnio popularny temat. Mogłoby się wydawać, że oczyszczanie wody jest szybkim procesem, w trakcie którego specjalne wkłady zatrzymują zanieczyszczenia w postaci osadu, bakterii czy metali. Proces filtracji jest jednak o wiele bardziej złożony. W zależności od rodzaju filtracji możemy uzyskać różne efekty.

Rodzaje filtracji wody

Filtracja mechaniczna wstępna - podstawowy rodzaj filtracji. Pozwala na odgrodzenie zanieczyszczeń o wielkości powyżej 1 mikrometra - piasku, mułu czy osadu. Taką podstawową filtrację zapewniają nam miejskie wodociągi, dzięki czemu woda w kranach jest pozornie krystalicznie czysta.

Mikrofiltracja - rodzaj filtracji, który usuwa zanieczyszczenia wielkości do 1 mikrometra.  Technologia zawierająca węgiel aktywowany o właściwościach absorbcyjnych niweluje zawartość chloru wraz z pochodnymi oraz substancje organiczne. Takie rozwiązanie stosuje się między innymi we wkładach do dzbanków filtrujących wodę. Wykorzystywana tam metoda filtracji węglowej umożliwia poprawę smaku i zapachu wody. 

Ultrafiltracja - rodzaj filtracji, w którym - oprócz wyżej wspomnianych opcji - otrzymujemy też wodę wolną od bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów do wielkości 0,1 mikrometra. Podobnie jak w przypadku mikrofiltracji, takie udogodnienie możemy znaleźć w niektórych wkładach do dzbanków filtrujących. Dokładne oczyszczenie wody jest możliwe dzięki zastosowaniu jonów srebra aktywowanego.

Nanofiltracja - oprócz dokładnego oczyszczenia wody zmiękcza ją, usuwa związki żelaza i manganu oraz inne zanieczyszczenia o wielkości do 0,01 mikrometra. Uzyskujemy to dzięki wymianie jonów wapniowych i magnezowych na jony sodu. Takie rozwiązanie znajdziemy w bardziej profesjonalnych urządzeniach do filtracji, na przykład przepływowych filtrach do wody montowanych w kuchni.

Odwrócona osmoza - najbardziej zaawansowana metoda usuwania zanieczyszczeń mechanicznych, chemicznych, bakterii, wirusów czy pestycydów oraz innych niepożądanych elementów o wielkości nawet do 0,001 mikrometra. Dodatkowo zmiękcza wodę. Taki efekt otrzymujemy dzięki przepuszczeniu wody pod ciśnieniem przez membranę osmotyczną, umożliwiającą jedynie czystym cząsteczkom wody dalszą podróż, prosto do Twojej szklanki. Rozwiązanie jest dostępne przez zastosowane profesjonalnych filtrów odwróconej osmozy. 

Na którą metodę filtracji wody się zdecydować?

Aby wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie, należy wziąć pod uwagę dwie najważniejsze kwestie: zdrowotną oraz finansową. A jak wiadomo, na zdrowiu nie warto oszczędzać, bo z czasem i tak przyjdzie za to zapłacić. 

Woda płynąca z miejskich wodociągów zapewnia nam jedynie podstawowe oczyszczanie. Jeśli chcesz pić wodę z kranu, minimum, na które musisz się zdecydować, to dzbanek filtrujący. Pozwoli on na pozbycie się części dodatkowych zanieczyszczeń oraz bakterii. Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, że woda, którą pijesz jest czysta jak łza, a do tego napełni Twój organizm minerałami, zdecyduj się na zaawansowane rozwiązania. Nie bez powodu najlepszą metodą dostępną na rynku jest odwrócona osmoza. 

Urządzenia do filtracji wody użytkowej

Pamiętaj, że woda filtrowana to nie tylko taka, która nadaje się do spożycia. Istnieją na rynku urządzenia oczyszczające wodę użytkową w całym domu. Dlaczego warto z nich skorzystać? Choćby dlatego, by raz na zawsze pozbyć się problemu kamienia i osadu na zlewie czy kabinie prysznicowej. Tak, tam właśnie uwielbiają osadzać się związki metali, których tak trudno się potem pozbyć. 

Stosowanie przefiltrowanej wody w domu to również dłuższa żywotność sprzętów gospodarstwa domowego. Czajniki elektryczne czy gazowe, pralka, zmywarka - wszystkie cierpią z powodu kamienia. Podobnie zresztą jak wyprane ubrania czy skóra po kąpieli w twardej wodzie. Zaawansowane oczyszczanie wody to nie fanaberia. To skuteczna i potwierdzona metoda na oszczędności w budżecie domowym.

Komentarze

Napisz komentarz